Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde yer alan ve hâlihazırda kullanımda olan M113 sınıfı (ZPT, ZMA, GZPT) araçların geliştirilmesi amacıyla, 02.10.2020 tarihinde Kayseri 2’nci Ana Bakım Fabrika Müdürlüğünde düzenlenen basın etkinliği çerçevesinde Kurumumuz tarafından projelendirilen M113 Elektrikli Zırhlı Muharebe Aracı (E-ZMA) Genel Müdürümüz Sayın Yasin AKDERE tarafından Milli Savunma Bakanımız Sayın Hulusi AKAR’a tanıtıldı.

     Söz konusu etkinliğe Milli Savunma Bakanımız Sayın Hulusi AKAR’ın beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar GÜLER, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit DÜNDAR, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan ÖZBAL, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan KÜÇÜKAKYÜZ ve Milli Savunma Bakan Yardımcımız Sayın Muhsin DERE katıldı.

     Bu proje ile TSK envanterinde bulunan M113’ler, hibrit tahrik sistemi ile donatılarak insanlı ve insansız olarak kullanılabilecek. Ayrıca yeni nesil yazılım ve sistemler ile donatılmış, uzaktan kumandalı, çok az yakıt tüketen, bakım idame masrafı çok düşük bu araçlar ülkemizin gücüne güç katacak. Motor ve transmisyon konusunda yurt dışı bağımlılığının ortadan kaldırılması da anılan proje kapsamında hedefleniyor. Bahsi geçen üretime 25 mm silah sistemi entegre edilerek yeni nesil E-ZMA üretilebilecek.

     Genel Müdürümüz Sayın Yasin AKDERE, bu projenin tamamlanmasıyla beraber herhangi bir sınırlamaya takılmadan, yeni nesil araçlara yönelik güç grubu tasarımı ve üretimi yeteneğinin ülkemize kazandırılacağını belirtti.

     Sayın AKAR, başta Genel Müdürümüz olmak üzere söz konusu projede emeği geçen tüm MKE Kurumu ailesine teşekkür etti.

Haber detayına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz

https://www.aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/mkekten-insansiz-hibrit-zirhli-muharebe-arac-surprizi/1994224

https://twitter.com/tcsavunma/status/1312089523711545344?s=08

https://twitter.com/tcsavunma/status/1312082774283743233/photo/4

 

 

© MKE Kurumu 2017
MSB :