Anadolu Ajansının katıldığı etkinlik çerçevesinde; 24/09/2020 tarihinde, MKE Çankırı Silah Fabrikası Müdürlüğü atış poligonunda, Kurumumuz tarafından üretilen 25 mm silah sistemi ile yapılan atış testleri başarıyla sonuçlandırılmıştır.

     Türk Silahlı Kuvvetlerinin muharebe ve mücadele yeteneklerini artırarak askeri stratejilerinin etkinliğini ve hareket kabiliyetini geliştirme çalışmaları kapsamında Kurumumuz tarafından 25 mm uçaksavar topu üretildi.

      Tamamen yerli ve milli imkanlarla üretilen uçaksavar topu tekli, üçlü, onlu ve seri atış yapabiliyor. Düşük kadenz veya yüksek kadenz atış modu olan silah, döner mekanizma sistemi sayesinde düşük tutukluk oranına sahip olup zırhlı araçlar ve uzaktan kumandalı silah kulelerinde kullanabilecektir. Silah, her türlü hava şartında ve muharebe ortamında ana silah olarak görev yapabilecektir. Birçok farklı hedefi etkin şekilde ateş altına alma yeteneğine sahip 25 mm silah sisteminin atış testleri MKE Çankırı Silah Fabrikası Müdürlüğümüz atış poligonunda başarıyla gerçekleştirilmiştir.

Haber detayı için AA linki :

https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/tsk-yeni-ucaksavar-topunu-envanterine-almaya-hazirlaniyor/1986918

 

 

© MKE Kurumu 2017
MSB :