Kurumumuz bünyesinde bulunan; Türkiye’nin ilk hafif silah mühimmatı üretim tesisi olan MKE Gazi Fişek Fabrikasında 5,56 mm’den 40 mm’ye kadar çeşitli kalibre ve tiplerde NATO standartlarına uygun hafif silah mühimmatı üretimi yapılmaktadır.

      Başlıca silah, mühimmat, patlayıcı, proteknik, ana üretim kollarında faaliyet gösteren Kurumumuz, son yıllarda Savunma Sanayimizin yönünü tamamen yerli ve milli ürünlere çevirmesiyle mevcut üretimleri ve yeni üretimlerinde de bu anlayışla hareket ederek hızla değişim ve dönüşüm sürecine girmiştir.

      Son olarak Türk Silahlı Kuvvetlerinin kullanmakta olduğu MPT-76, MPT-55, Fırtına Obüsü, Altay Tankı Silah Sistemleri, Duyarsız Patlayıcılar, Akıllı Mühimmatlar vb. tamamen yerli özgün tasarımlı ürünleriyle göz dolduran Kurumumuz bu kez MKE Gazi Fişek Fabrikasında üretim hattının yerli ve millileştirilmesi için kolları sıvamıştır.  Tamamen yerli ve milli üretim hattı için 17 adet tezgah, MKE bilgi birikimi ve know-how’ı yardımıyla dizayn edilerek 7 ayrı yerli firmaya ürettirilmiştir.

      MKE Gazi Fişek Fabrikamızda söz konusu yerli ve milli üretim hattının yerli ve millileştirilmesi için  8 Mayıs 2020 tarihinde açılışı yapılmıştır. Corona virüs tehditlerinden dolayı açılış video konferans yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Açılışa Milli Savunma Bakanımız Sayın Hulusi AKAR, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Sayın Yaşar GÜLER, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Sayın Ümit DÜNDAR, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Sayın Hasan KÜÇÜKAKYÜZ, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Sayın Adnan ÖZBAL ve Bakan Yardımcılarımız Sayın Muhsin DERE, Sayın Yunus Emre KARAOSMANOĞLU, Sayın Şuay ALPAY, Sayın Alpaslan KAVAKLIOĞLU video konferans yöntemiyle katılmışlardır.

      Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Yasin AKDERE bir sunum yaparak yeni fişek üretim hattı çalışmaları hakkında bilgi arz etmiştir.

       Yapılan çalışmalarda yerli ve milliliğin önemine dikkat çekerek, başarılı çalışmalarından dolayı emeği geçenleri kutlayan Milli Savunma Bakanımız Sayın Hulusi AKAR, bu çalışmaların savunma sanayisine de yansıdığını dile getirerek, "Savunma sanayisi çerçevesinde yaptığımız çalışmalar Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliği, desteği, teşvikiyle çok ciddi bir ivme kazandı ve çok şükür savunma sanayisindeki yerli ve millilik oranları yüzde 70’lere dayandı. Bunların hiçbirini yeterli bulmuyoruz. Çalışmalarımızı artan hız ve tempoda sürdüreceğiz ve çok daha ileri seviyelere çıkaracağımıza inanıyorum." ifadelerini kullandı.

Anadolu Ajansı’nın  konuyla ilgili haberi şöyledir:

“Önemli bir adım atıldı"

      Savunma sanayisinde yerli ve milli tasarımın daha da ileri götürülmesinin önemine değinen Milli Savunma Bakanı Sayın Hulusi AKAR, şunları söyledi:

      "Milli ve yerli sanayide anlamlı bir konuma sahip Gazi Fişek Fabrikası, Silahlı Kuvvetlerimizin ihtiyacının karşılanması bakımından gerçekten son derece önemli bir konuma sahip. O bakımdan bu özel ve anlamlı fabrikamıza artık yabancı makinalarla değil, yerli ve milli makinalarla hizmet getirmenin, üretim sağlamanın da anlamı ve önemi çok büyük. Bunun da ötesinde yabancı menşeili tezgahlara nazaran yerli ve milli tezgahlarla yapılan üretimle, üretimin yüzde 40 artması da bizim için ayrı bir gurur kaynağıdır."

      Yeni üretim hattı ile yerli ve yabancı tüm taleplerin daha hızlı karşılanacağını belirten Akar, "Bunun da hem mali anlamda hem de güvenliğimiz bakımından önemli bir adım olduğunu belirtmek istiyorum." dedi.

      Yurt dışında üretilen tezgahlara bağımlı olmanın olumsuz etkisinin geçmiş yıllarda yaşandığını aktaran Akar, "Tezgah bağımlılığımız olduğunda parasını verdiğimiz malzemeleri alamamak gibi durumlarla karşılaştık. Biz bu hızda gittiğimiz takdirde bütün üretim malzemelerimizin tezgahlarını da inşallah kendi kendimize yapabilir hale geliyoruz, bunu daha da geliştireceğiz." diye konuştu.

      Milli Savunma Bakanlığının, koronavirüs salgınına yönelik mücadele kapsamında çeşitli koruyucu sağlık malzemeleri ürettiğini de anımsatan Akar, şunları kaydetti:

      "Cerrahi maske üretim tezgahını da yaparak önemli bir ihtiyacı karşıladık. Daha iki ay öncesine kadar maske üretim tezgahlarının bulunmaması ayrı bir problemdi. Ciddi birtakım paralar isteniyordu. Şimdi geldiğimiz noktada cerrahi maske üreten makinelerin sizler tarafından yapılması bütün denklemi değiştirdi, işlerimizi kolaylaştırdı. Sadece Silahlı Kuvvetlerimizin değil, tüm halkımızla dost ve kardeş ülkelerin ihtiyaçlarını karşılamak bakımından çok önemli bir adım atılmıştır."

"Sahra’nın sertifikasyonunda belli aşamaya gelindi"

      Milli Savunma Bakanlığına bağlı fabrikalarda koruyucu sağlık malzemesinin üretiminin artırılmasına yönelik çalışmaların devam ettiğini vurgulayan Akar, şöyle konuştu:

      "Bugüne kadar yaklaşık 30 milyon maske üretimimiz var. 500 bini aşan tulum, 140 ton dezenfektan ürettik. Çok daha süratli bir şekilde bu üretime devam edip, sayıları daha da yükseğe çıkaracağımıza inanıyorum. Önümüzdeki dönemde bu rakamlar çok daha yüksek seviyelere gelecek. Sayın Cumhurbaşkanımızın çeşitli talimatları var. İlgili bakanlık ve kurumlarla yoğun çalışma ve koordinasyonlarımızı artırarak hem üretim hem de bunların dağıtımı ile ilgili çok daha etkili şekilde görevlerimizi yerine getirmeye çalışacağız.”

      "Yerli ve milli ateş ölçer, termal kamerayı üretmek MKEK’in ayrı bir başarısı olarak kayıtlara geçti" diyen Akar, MKEK tarafından "Sahra" adı verilen mekanik solunum cihazının prototipinin de üretildiğini anımsattı. Akar, "Sahra"ya ilişkin, "Sertifikasyon süreci de belli bir aşamaya geldi. Çok kısa zaman sonra haftada 500 cihaz üreterek hem ülkemizin, Silahlı Kuvvetlerimizin hem de dost ve müttefik ülkelerin de ihtiyaçlarını karşılayacak duruma geleceğiz." dedi.

      “Dünyadaki muadillerinden daha kaliteli”

      Yeni kurulan hat sayesinde üretim kapasitesinin üç kat artırılması planlanıyor. 7.62 mm x 39 Kalaşnikov fişek, 7.62mmx51 NATO fişek, 7.62 ve 5,56 mm Büzmeli Manevra fişekleri üretecek yeni hat sayesinde iç ve dış talep daha rahat karşılanacak, daha kaliteli üretim gerçekleştirilecek. Fişekteki yurtdışı bağımlılığını da ortadan kaldıracak proje sayesinde MKEK'in rekabet gücünün de artması hedefleniyor.

      Söz konusu proje ile sadece üreten değil, üretim teknolojisi transfer edebilen bir yapıya kavuşan MKEK, bu yatırımla hem ürün hem de fişek üretim tezgahlarına yönelik yurt dışı bağımlılığın da ortadan kalkmasını sağladı.

      Proje kapsamında tedarik edilen tezgahların tamamı yüzde 100 yerli olmasıyla dikkat çekerken, fişek üretim tezgahlarının dünyadaki muadillerinden daha kaliteli ve verimli olduğu belirtildi. (AA/Sarp ÖZER/08/05/2020)

© MKE Kurumu 2017
MSB :