Milli Savunma Bakanı Sayın Hulusi AKAR’ın evsahipliğinde, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN ve Saygıdeğer Hanımefendi Emine ERDOĞAN’ın teşrifleriyle, TSK  Mühimmat Ayırma ve Ayıklama Tesisi (MAAT) Devreye Alma Töreni  05 Şubat 2020 tarihinde, Yahşihan/KIRIKKALE’de gerçekleştirilmiştir. Törene, Sayın Cumhurbaşkanı ve Hanımefendinin yanı sıra TBMM Başkanı, Bakanlar, Kırıkkale Valisi, Kırıkkale Belediye Başkanı, Genelkurmay Başkanı, Komutanlar ve diğer seçkin davetliler katılmışlardır.

       Milli Savunma Bakanı Sayın Hulusi AKAR’ın tesisin önemine istinaden, Sayın Emine Erdoğan'ın himayelerinde sürdürülen Sıfır Atık Projesi'nin kendileri için teşvik edici olduğunu özellikle belirterek yaptığı açılış konuşmasının ardından kürsüye davet edilen Cumhurbaşkanı Sayın ERDOĞAN, özetle; savunma sanayinde son yıllardaki yapılan hamlelerle özgün tasarımlı, tamamen yerli ve milli ürünlere tek tek vurgu yaparak, savunma sanayimizin bugün geldiği noktaya değinmiştir. Daha sonra konuşmasını sürdüren Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan  “Millet için, ezan, bayrak, özgürlük için hayatını feda etmeyi göze alan milyonlar olduğu sürece kimsenin Türkiye'yi dize getiremeyeceğinin altını çizmiş, devreye alınan tesisin Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ve millete hayırlı olmasını dileyerek tesiste emeği geçenleri tebrik etmiştir.

       Sayın Cumhurbaşkanı’nın konuşmasının sonunda, telekonferansla MKE Çelik Fabrikasından bağlantı yapılan Kurumumuz Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Sayın Yasin AKDERE,  tesisin MKE Kurumu ile bağlantısı hakkında Sayın Cumhurbaşkanı ve davetlilere hitaben;Sayın Cumhurbaşkanım; yerli savunma sanayinin sürdürülebilirliğinde önemli bir işlevi olan hurda malzeme toplanması ve değerlendirilmesi konusunda Kurumumuza verilen kanuni yetkiden dolayı şahsınıza ve atıkların geri kazanılması konusunda yaptıkları çalışmalar için de değerli hanımefendiye şükranlarımızı sunuyoruz.

      Son 3 yılda Makine ve Kimya Endüstrisinin göz bebeği Kırıkkale lokasyonlarımıza biz de 550 Milyon TL'si içinde bulunduğumuz Çelikhane olmak üzere toplam 650 Milyon TL'lik yatırım yaptık. Bugün açılışını yapmakta olduğunuz Mühimmat Ayırma ve Ayıklama Tesisimizden Kurumumuza yılda ortalama 3800 ton hurda malzeme aktarılmaktadır. Arkamda bulunan 120 bin ton kapasiteli ARK ocağında işlenen hurdalar Dövme Vasıflı Çeliğe dönüştürülmektedir. Bu çelikleri kullanarak birkaç örneğini görmekte olduğunuz mühimmat, silah ve silah sistemlerini özel sektör iş birliği ile birlikte üretmekteyiz. Örneğin: Altay Tankı silah sisteminin komplesi, Fırtına obüsü silah sisteminin alt komplesi. BORA, KNT, MPT'ler gibi bir çok ürünümüzle Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçlarını karşılamakla birlikte ihracata da katkıda bulunmaktayız. Bilgilerinize arz ederim Cumhurbaşkanım.” şeklinde bilgilendirme konuşmasını yapmıştır.

       MKE Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Sayın Yasin AKDERE’nin  konuşmasına istinaden, “Çöpe atılan değil, yeniden geri kazanım. Bunu burada gördük, çok çok teşekkür ediyoruz. Başarılarınızın artarak devamını diliyoruz." ifadesini kullanan Erdoğan daha sonra günün anısına, sahnedeki mühimmatın gövdesini imzalamış devamında Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan ve beraberindekiler devreye alma butonuna basarak, tesisin açılışını gerçekleştirmiştir.

         MKE Kurumu olarak, açılışı yapılan tesisin Türk Silahlı Kuvvetleri'ne, ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyoruz.

© MKE Kurumu 2017
MSB :