Adaleti Savunanlar Stratejik Araştırmalar Merkezi Derneği (ASSAM) ve Üsküdar Üniversitesinin iş birliğiyle "ASRİKA Ortak Savunma Sanayi Üretimi" temasıyla düzenlenen 3. Uluslararası ASSAM İslam Birliği Kongresi, İstanbul'da başladı.

       2023 yılına kadar her yıl icra edilmesi planlanan “Uluslararası ASSAM İslam Birliği Kongreleri” serisinin bu yıl 3’üncüsü uygulanmaktadır.

       Kongre, İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği (İDSB) ve ASDER-Adaleti Savunanlar Derneği iştirakiyle 19-20-21 Aralık 2019 tarihleri arasında “ASRİKA (Asya-Afrika) Ortak Savunma Sanayi Üretimi” alt başlığında PULLMAN Hotel ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilmektedir.

      Açılış gününde konuşan ASSAM Yönetim Kurulu Başkanı ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Adnan TANRIVERDİ bağımsızlığın ve egemen güç olmanın başta gelen şartlarından birinin ülkelerin kullandığı silahların kendilerine ait olması olduğunu belirterek, "Başkasının silahı ile milli menfaatler korunamaz. Başkasının silahı ile devletler ülkelerinde güvenliği, barışı ve refahı garanti edemez. Başkasının silahıyla devletler, ülkelerinde egemen sayılamaz. Devletler, silahını kullandığı ülkelere karşı dik duramaz." diyerek savunma sanayinde de bağımsızlığın önemine vurgu yapmıştır.

        İslam ülkeleri üniversiteleri, savunma sanayi firma ve kurumlarının davet edildiği Kongre Merkezinde, Kurumumuz standında gurur kaynağı ürünlerimizden olan MPT-76 Milli Piyade Tüfeği, MPT-55 Piyade Tüfeği, KNT-76 Keskin Nişancı Tüfeği ve JMK Bora -12 Keskin Nişancı Tüfeği sergilenmekte ve Kurumumuz görevli personeli tarafından ziyaretçilere bilgi verilmektedir.

© MKE Kurumu 2017
MSB :