Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ER­DOĞAN önderliğinde yürütülen “Milli Teknoloji Hamlesi” doğrultusunda Sanayi ve Teknoloji Bakanlı­ğınca hazırlanan, Türkiye’nin gelecek dö­nemde sanayi ve teknolojide izle­yeceği yol haritasını içeren “Tür­kiye’nin 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisi” planı, Kurumumuz MKE Sanayi ve Teknoloji Müzesi'nde 18.09.2019 tarihinde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa VARANK tarafından Bakanlar, işadamları ve üst düzey bürokratların katılımı eşliğinde basın mensupları ve kamuoyu ile paylaşıldı.

       Sayın Mustafa VARANK özetle şunları söyledi:  

      “ABİDE NİTELİĞİNDE BİR MEKÂN: Toplantımızı çok özel bir mekânda yapıyoruz. MKE Sanayi ve Teknoloji Müzesi’ndeyiz. Bu mekân, yalnızca tarihin zenginliklerini gösteren bir müze değil; Yokluk ve yoksulluklara rağmen Türk milletinin, istediğinde neler başarabileceğini gösteren bir abide niteliğindedir. Bundan 100 yıl önce, İstanbul işgal altında, Anadolu’da, bırakın cephane üretmeyi, olan mühimmatı onaracak tek bir yer dahi kalmamış. Umutlar tükenince, İmalat-ı Harbiyeci subay ve ustalar, taşıyabildikleri malzemeleri Anadolu’ya kaçırırlar. Tabi bu yolculuk kolay olmaz. Şehitler, gaziler verilir.

      100 YIL SONRA BUGÜN: Ankara Garı’nda inip şehre ilk ayak bastıklarında, Sultan 2. Abdülhamit Han’ın Süvari Kışlası olarak yaptırdığı bu binayı görürler. Burayı 7 gün 24 saat çalışan milli bir atölye haline getirirler. İşte destanların yazıldığı İstiklal Harbi’nde, ordumuzun silah ve mühimmat ihtiyacı buradan karşılanır. 100 yıl sonra, bugün, bir milletin küllerinden doğup azmettiğinde neler yapabileceğini tüm dünyaya gösterdiği bu salonda, büyük ve güçlü Türkiye hedefine giden yol haritamızı, 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejimizi açıklıyoruz.

      Konuşmasının ardından Sayın Mustafa VARANK, Tarım ve Orman Bakanı Sayın Bekir PAKDEMİRLİ, Savunma Sanayi Başkanı Sayın İsmail DEMİR ve beraberindeki heyet Kurumumuz Genel Müdür Vekili Sayın Mehmet ÜNAL ile birlikte Sanayi ve Teknoloji Müzesini gezerek, sanayinin gelişim sürecine ışık tutan teknolojik ve kültürel eserler hakkında bilgi almıştır. Türkiye sanayi tarihinin yazılmasında ve birçok yeni kurumun ve üretim kültürünün oluşmasına da katkı sağlayan, ülkemiz sanayisine yön vermiş kurumlara ve kişilere ait eserler ile endüstri ve mühendislikle ilgili objeleri incelemiştir.

© MKE Kurumu 2017
MSB :