Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Savunma Sanayi Meclisinin 38. Toplantısı Kırkkale MKE Mühimmat Fabrikasında gerçekleştirildi. Sayın Bakanımızın Mühimmat Fabrikamıza teşrifleriyle başlayan program öğle yemeğinin ardından Sayın Bakan ve  davetlilerin üretim tesislerini ziyaret ederek bilgi alması sonrası  toplantıya geçilmiştir. Toplantıya Milli Savunma Bakanı Sn.Hulusi AKAR, MSB Bakan Yardımcısı Sn. Yunus Emre KARAOSMANOĞLU, Kırıkkale Valisi Sn. M.İlker HAKTANKAÇMAZ, Kırıkkale Belediye Başkanı Sn.Mehmet SAYGILI, Garnizon Komutanı Tuğg. Sn. Selami ASLAN, Genel Müdür Vekilimiz Sn. Mehmet ÜNAL, TOBB Başkanı Sn. Rifat HİSARCIKLIOĞLU, Kırıkkale Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sn.Ahmet VARLI, Türk-İş Genel Başkanı Sn.Ergün ATALAY, Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Sn.Pevrul KAVLAK, TOBB Savunma Sanayi Meclisi Üyeleri ve davetliler katılmışlardır.

      Toplantıda bir konuşma yapan Milli Savunma Bakanı Sayın Hulusi AKAR; öncelikle terörle mücadelenin önemi ve gelinen noktaya temas ederek ve bunda yerli ve milli savunma sanayinin önemine dikkat çekti. Bu bağlamda Kurumumuz üretimi silah ve mühimmatın Türk Silahlı Kuvvetlerinin başarısına katkısının büyük olduğundan bahsetti. Türk Silahlı Kuvvetlerinin, anayasa çerçevesinde, yasalar doğrultusunda milletinin emrinde, görevinin başında olduğunu belirten Sayın Bakanımız 15 Temmuz'daki hain darbe girişiminin ardından çok sayıda spekülasyonun ortaya atıldığını ifade ederek "Bunların hiçbiri geçerli değil, gerçekten de asker elbisesi giymiş bu hainler, içimizden temizlendikçe Silahlı Kuvvetlerimizin güçlendiğini, sayısal değerler çerçevesinde açık ve net görmekteyiz. Terörle mücadele konusunda TSK kendisine verilen görevi büyük bir azim, artan bir şiddet ve kararlılıkta yaptı, yapmaya devam edecek" şeklinde konuşmasını sürdürdü.

     Yerli ve milli savunma sanayinin önemine de değinen Sayın Bakan, bu alanda başarı olmadan güvenlik güçlerinin faaliyetlerinin başarıya ulaşmasının zor olduğunu bildirerek, savunma sanayine önemli görevlerin düştüğünü ve bu alandaki rekabet gücünün artırılmasının gerekliliğini vurguladı.

        Ayrıca; Türkiye'nin bulunduğu coğrafyaya dikkati çekerek, "Eğer burada var olmak istiyorsak mutlaka çalışmamız, başarmamız lazım. Başaramazsak kimsenin bize tolerans göstermeyeceğini bilmeliyiz. Bu manada Silahlı Kuvvetlerimizin etkinliğini, caydırıcılığını, saygınlığını artırmak hepimizin boynunun borcu. Bizler de TSK olarak 'ölürsem şehit kalırsam gazi' anlayışı içerisinde bize verilen görevleri elimizden geldiğince azim, kararlılık, ciddiyet ve samimiyetle yerine getirmek suretiyle milletimize, tarihimize olan borcumuzu ödemek gayretiyle faaliyetlerimizi sürdüreceğiz." diye konuştu.

© MKE Kurumu 2017
MSB :