MPT-76; Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacı ve talebi göz önüne alınarak, Milli imkan ve kabiliyetlerin kullanılarak tasarımı, geliştirilmesi ve üretimi Kurumumuzca gurur duyarak gerçekleştirilen, tarihimizdeki ilk milli piyade tüfeğidir. MPT-76 Tüfeği tüm teknik özellikleri ve özgün tasarımıyla dünya silah sektöründe dikkatleri hemen üzerine çekmiş ve ilgi odağı olmuş, 7.62 mm çapında bir silahtır.

           

             MPT-76; Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacı ve talebi göz önüne alınarak, Milli imkan ve kabiliyetlerin kullanılarak tasarımı, geliştirilmesi ve üretimi Kurumumuzca gurur duyarak gerçekleştirilen, tarihimizdeki ilk milli piyade tüfeğidir. MPT-76 Tüfeği tüm teknik özellikleri ve özgün tasarımıyla dünya silah sektöründe dikkatleri hemen üzerine çekmiş ve ilgi odağı olmuş, 7.62 mm çapında bir silahtır.

           MPT-76 Milli Piyade Tüfeklerinin Kara Kuvvetleri Komutanlığına teslim töreni ve Yeni Poligon –Test Merkezi açılışı, Milli Savunma Bakanı Sayın Fikri IŞIK’ın katılımlarıyla 11/01/2017 tarihinde, Kırıkkale MKE Silah Fabrikamızda Gerçekleştirildi.

       Törene; Milli Savunma Bakanı Sayın Fikri IŞIK, Kara Kuvvetleri Komutanı Sayın Org. Salih Zeki ÇOLAK, Kırıkkale Milletvekilleri Sayın Abdullah ÖZTÜRK, Sayın Mehmet DEMİR, Sayın Ramazan CAN, Kırıkkale Valisi Sayın M.İlker HAKTANKAÇMAZ, MSB Müsteşarı Sayın Ali FİDAN ve Yardımcıları, Savunma Sanayi Müsteşarı Sayın İsmail DEMİR ve Yardımcıları, Kırıkkale Üniversitesi Rektörü, Kırıkkale Garnizon Komutanı ve Kırıkkale Belediye Başkanı, diğer seçkin davetliler ve değerli basın mensupları katılmışlardır.

          Tören Milli Savunma Bakanı Sayın  Fikri IŞIK’ın tören binasına teşrifleriyle 12:30’da başlamıştır. Bir adet MPT-76 Tüfeğinin Savunma Sanayi Müsteşarı Sayın İsmail DEMİR tarafından sembolik olarak Kara Kuvvetleri Komutanı Sayın Org.Salih Zeki ÇOLAK’a  verilmesi, Bakanımızın davetliler ve Basın Mensupları’na hitaben yaptıkları teşekkür ve hayırlı olsun konuşmaları ile tören sona ermiş olup Kurumumuz Yeni Poligon ve Test Merkezine geçilmiştir.

          Yeni atış poligon binası, 1700 m‘si giriş katında, 700 m‘si 1. katta olmak üzere toplam 2400 mkapalı alandır.  Ortadoğu ve Avrupa’nın en uzun kapalı atış kanalına sahip bir poligondur. Hafif silahlara ait bütün çevresel testler dünya standartlarında yapılabilmektedir.

          İki adet 100m, bir adet 300m ve bir adet 550m atış kanalları mevcut olup silahların tesellüm testlerinde; tasarım doğrulama ve ürün kalifikasyon ve üretim hattı kalifikasyon testlerinde yer alan Fonksiyon atışları, Sıfırlama atışları, İlk hız testi, Kadenz testi, Dağılım testi, Yalpalama testi yapılabilecektir.

          Poligonda incelemelerde bulunan Sayın Bakanımız MPT-76  Tüfeği ile atış yapmışlardır.  Daha sonra Sayın Bakanımız Fikri IŞIK ve davetliler; MKE Silah Fabrikası Yemekhanesinde MPT-76 Tüfeğinin Üretim hatlarında çalışan ve bu silaha büyük emek veren işçilerimiz ile beraber öğle yemeği yemişlerdir.

        Öğle Yemeğinin ardından topluca Kırıkkale Mühimmat Komutanlığı ve daha sonra Kırıkkale MKE Ağır Silah ve Çelik Fabrikası ziyaret edilmiştir. Bakanımız ve beraberindekiler fabrika içerisinde yapımı süren Yeni Çelikhane Tesisini inceleyerek Genel Müdürümüz Ahmet TAŞKIN’dan bilgi almışlardır.

        Yeni Çelikhane Yapımı Projesinin 2017 Ağustos ayında tamamlanması planlanmaktadır. Yılda 120 bin ton Sıvı Çelik üretilebilecek tesis ile Kurumumuz, savunma sanayi, havacılık ve makina imalat sektörlerinin ihtiyacı olan, silah ve ağır silah sistemlerinin üretimleri için stratejik öneme sahip ve tedariğinde sıkıntılar yaşanan “vasıflı çeliğin” üretimini gerçekleştirebilecektir. Bu tesisle ülkemiz ihtiyacının yaklaşık üçte biri Kırıkkale MKE Ağır Silah ve Çelik Fabrikası tarafından karşılanmış olacaktır. İlaveten halen ülkemizde serbest dövme (açık kalıpta) üretimi bakımından tekel konumunda olan Kurumumuz dövme tesisleri sayesinde piyasanın ihtiyacı olan dövme çeliğinin yurt içi veya yurt dışına bağımlılığı ortadan kaldırılarak önemli bir kısmı Kurumumuz tarafından sağlanmış olacak ve bu sayede Türk sanayisine ve ekonomisine katkıda bulunulacaktır.

        Çelikhane incelemesinden sonra tekrar  MKE Silah  Fabrikasına dönülerek Bakanımız Sayın Fikri IŞIK’a Kurumumuz hakkında bir brifing sunulmuştur.

          Brifingin ardından Sayın Bakanımızın ve davetlilerin Genel Müdürümüz ve Yardımcıları tarafından uğurlanmasıyla program sona ermiştir.

           Milli gururumuz MPT-76 Tüfeğimizin tüm Ülkemize ve Milletimize hayırlı olmasını dileriz.

 

© MKE Kurumu 2017