Ülkemizde daha önceden üretimi yapılmayan 120 mm HE-T Tank Topu mühimmatı, MKE Kurumumuz tarafından üretilmeye başlanmıştır. Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından açıkta ve sütre gerisinde bulunan hedeflere karşı etkili olabilen 120 mm HE-T Tank Topu Mühimmatına ihtiyaç duyulması üzerine MKE Kurumununun kendi özkaynakları ile bu proje başlatılmıştır.

         Toplam uzunluğu 984 mm, tam atım ağırlığı yaklaşık 27,5 kg, çıkış hızı 870 m/s, olan yivsiz setsiz silah sistemlerinde kullanılabilen tank topu mühimmatıdır.

         KONYA/Karapınar MSB Atış ve Test Değerlendirme Grup Komutanlığı’nda gerçekleştirilen yüksek ve düşük sıcaklık testleri (+520C ,-440C), tasarım mukavemet, dağılım, canlı tapa ile duvar delme ve tapa etkinliği testleri gerçekleştirilmiş ve hedeflenen sonuçlara ulaşılmıştır.

         Tasarım faaliyetleri tamamlanmış olan prototiplerin üretimi yapılarak 03 Nisan 2018 tarihinde, MSB Atış Test ve Değerlendirme Grup Komutanlığı gözetiminde M60 tankı ile test ve gösteri atışları  gerçekleştirilmiş olup, kalifikasyon testleri devam etmektedir.

         120 mm HE-T Tank Topu Mühimmatı için 2018 yılı ikinci yarısında seri üretime başlanacak ve başlangıç olarak TSK’ya 3000  adet teslimat yapılacaktır.

         Sayın Bakanımız Sayın Nurettin CANİKLİ 08 Nisan 2018 tarihinde, sosyal medya hesaplarından konuyla ilgili olarak 120 mm HE-T tank topu mühimmatının özelliklerine ilişkin şu paylaşımda bulunmuştur:

         “Ülkemizde daha önceden üretimi yapılmayan 120 mm HE-T tank topu mühimmatı, MKE Kurumu tarafından üretilmeye başlandı. Açıkta ve sütre gerisinde bulunan hedeflere karşı çok etkili olan, özellikle vekâlet savaşları olarak bilinen ve şehir içi operasyonlarda tanklar tarafından kullanılabilen 120 mm HE-T tank topu mühimmatı MKE Kurumunun kendi öz kaynakları ile yürütülen bir Ar-Ge projesi sonucunda başarılmıştır. Günümüzde süren vekalet savaşları öncesindeki alışılagelmiş harekat konseptine göre tank silahı zırhlı hedeflere karşı kullanıldığından MKE Kurumu şimdiye kadar bu amaca yönelik zırh delicili tank mühimmatı üretmekteydi.

         Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarında değişen hedef konseptine karşı MKE Kurumu yaptığı Ar-Ge projesiyle ve bir yıl gibi bu tür çalışmalarda çok kısa sayılabilecek bir sürede 120 mm HE-T tank topu mühimmatını geliştirmiştir. Bu proje ile MKE Kurumu 120 mm HE-T tank topu mühimmatını tüm alt parçalarıyla birlikte yerli ve milli olarak üretebilme yeteneği kazanmıştır. Tasarım faaliyetleri kısa sürede tamamlanan prototiplerin üretim aşamasından sonra atışlı testleri başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Halen yeni geliştirilen tank topu mühimmatının sertifikasyon ve atış cetvel çıkarılması çalışmaları ise devam etmektedir. 120 mm HE-T tank topu mühimmatı için 2018 yılı ikinci yarısında seri üretime başlanacak ve bu yıl içinde TSK’ya 3 bin adet teslimat yapılacaktır. İlk defa yapılacak bu üretim ile ordumuzun harekat sırasında ihtiyaç duyduğu, ancak yurt dışından ithalatında zorluk olan 120 mm HE-T tank topu mühimmatı yerli olarak sağlanabilecektir.

         Değerli Kamuoyuna duyurulur.

120 MM HE-T TANK TOPU TAHRİP-İZLİKLİ MÜHİMMATI TEKNİK ÖZELLİKLERİ

 

Çap :120 mm

Tam Boy: En Fazla 984 mm

Tam Atım Ağırlık:27.5 kg

Tapa: Hassa/Tavikli (Gecikmeli)

Namlu Önü Emniyeti: Var

Kapsül: Elektriki Ateşleme

Namlu Çıkış Hızı: 870 m/s

Çalışma Basıncı: En Fazla 3200 Bar

1000 metredeki Dağılım (Yatay ve Dikey): Standart Sapma En Fazla 1x1milyem

Kullanıldığı Silah: 44 kalibre M60T ve Leopard, 2A4 Namluları

120 mm HE-T Tank Topu Mühimmatı Test Atışları

© MKE Kurumu 2017